27.12.2017

Krystian

Oprogramowanie dedykowane czy system pudełkowy ?

Oprogramowanie dedykowane czy system pudełkowy ?

Oprogramowanie dedykowane jest idealnie dopasowane do potrzeb danego klienta. Jest tworzone już od samego początku z myślą o konkretnym zastosowaniu. Dzięki temu jest ono za każdym razem unikalne. Posiada wszelkie pożądane funkcje, a każda z nich działa w dokładnie taki sposób, w jaki się tego oczekuje. Co więcej klient nie musi w pełni opisać działania każdego z elementów powstającego oprogramowania. Wystarczy przekazać wszystkie swoje zalecenia, pomysły i oczekiwania programistom, a oni w oparciu o posiadane doświadczenie zaproponują szereg różnorodnych rozwiązań.

 

System pudełkowy to rozwiązanie przeznaczone dla wielu klientów. Jest bardziej uniwersalne i wszechstronne niż oprogramowanie dedykowane. Dlatego część z jego funkcji będzie zbędna, albo nie zawsze będą one działać w intuicyjny i prosty z punktu widzenia konkretnego klienta sposób.

 

Od czego zależy wybór?

 

Oprogramowanie dedykowane może także zostać dopasowane do obowiązujących w danej firmie systemów informatycznych (np. baz danych) oraz obowiązujących procedur (np. łańcuch obiegu dokumentów lub podejmowania decyzji). Zazwyczaj nie jest ono także zamkniętym rozwiązaniem. Twórca oprogramowania może w przyszłości na żądanie klienta je rozwijać, dodając nowe funkcje i ulepszając interfejs. Oprogramowanie dedykowane może posiadać błędy, których nie udało się wychwycić na etapie kodowania. Jednak rzetelny twórca zawsze naprawi takie błędy. Zazwyczaj dedykowane rozwiązanie będzie droższe od systemów pudełkowych. Jego stworzenie wymaga czasu.

 

System pudełkowy również może rozwijać swoją funkcjonalność, w tym wypadku w oparciu o informacje zwrotne od klientów i dobre praktyki w danej branży. Nigdy nie będą to jednak funkcje dokładnie skrojone na potrzeby konkretnego klienta. System pudełkowy został przetestowany przez większą liczbę klientów i powinien być wolny od błędów już na etapie początkowym. Zazwyczaj kosztuje on mniej niż oprogramowanie dedykowane.

 

Jeżeli system pudełkowy spełnia wszystkie wymogi klienta, będzie ono dobrym wyborem. Jeżeli natomiast klient chce bardziej unikalnych funkcji oraz rozwoju oprogramowania w przyszłości, właściwym wyborem jest oprogramowanie dedykowane.