OFICJALNE URUCHOMIENIE CYFROWEJ MAŁOPOLSKI

W dniu wczorajszym tj. 8 kwietnia 2014r. w Krakowie odbyła się prezentacja dwóch nowych systemów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: Cyfrowa Małopolska i Regionalny System Biuletynów Informacji Publicznej. W prezentacji uczestniczył Członek Zarządu Województwa Małopolskiego- Jacek Krupa, Prezes Zarządu Madkom SA- Grzegorz Szczechowiak oraz Wójt Gminy Słopnice – Adam Sołtys.

Portal Cyfrowa Małopolska umożliwia jednostkom administracji samorządowej świadczenie usług publicznych poprzez sieć Internet. Obecnie komunikacja i wymiana dokumentów między obywatelem a urzędem możliwa będzie poprzez formularze elektroniczne. Dzięki temu każdy obywatel, posiadający swój profil w Cyfrowym Urzędzie SIDAS lub w systemie ePUAP udostępnionym przez MSWiA, będzie miał możliwość załatwienia swoich spraw (m.in. wnioski o ustalenie warunków zabudowy, zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej czy wydanie wypisu i wyrysu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy) przy pomocy tego portalu i co najważniejsze bez potrzeby udawania się do urzędu. Co warto podkreślić, z tych udogodnień mogą korzystać nie tylko petenci Urzędu Marszałkowskiego. Województwo Małopolskie zdecydowało zelektronizować  również e-usługi świadczone w gminach czy powiatach, a samorządy zaś, bezpłatnie i dowolnie udostępniają wszystkie procedury swoim klientom.

Stworzenie tego systemu to ogromne ułatwienie dla małopolskich samorządów i instytucji, które otrzymują do swojej dyspozycji gotowe, proste i funkcjonalne narzędzie.

Regionalny System Biuletynów Informacji Publicznej (RSBIP) to największy tego typu system w kraju. Swoim zasięgiem objął obecnie ponad 3000 jednostek administracji publicznej. Nowopowstała platforma docelowo ma ułatwić zwykłym użytkownikom nawigację i orientację w dotychczas skomplikowanych i przestarzałych stronach małopolskich urzędów w Internecie. RSBIP to przede wszystkim niezwykle łatwy dostęp do informacji m.in.  o przetargach, zamówieniach publicznych czy konkursach.

Budowa Regionalnego Systemu Biuletynów Informacji Publicznej i Cyfrowej Małopolski odbywa się w ramach projektu „Rozwój dostępu do usług elektronicznych w Małopolsce”. Działanie 1.2 dofinansowanego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Projekt zrealizował Departament Rozwoju Gospodarczego UMWM.

Całkowity koszt projektu to ponad 2,7 miliona złotych, z czego ponad 700 tysięcy złotych to pieniądze pochodzące z budżetu Województwa Małopolskiego.

Polecane wpisy

Kontakt

Masz pytania? Chcesz zrealizować projekt lub dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty?

     

    Wysyłając wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z obowiązująca na stronie Polityką Prywatności.