INTERPRETACJA DOTYCZĄCA MOŻLIWOŚCI ROZSZERZANIA JRWA.
W związku z licznymi zapytaniami użytkowników systemu DocFlow, dotyczącymi możliwości rozszerzania Jednolitych Rzeczowych Wykazów Akt przez podmioty publiczne w świetle przepisów:
Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych
– zwróciliśmy się z prośbą o ich interpretację do MSWiA, wskazując jednocześnie fakt usunięcia z wersji ostatecznej Rozporządzenia zapisów instrukcji wprost nakazujących konieczność porozumienia się z dyrektorem właściwego miejscowo Archiwum Państwowego.
Z informacji uzyskanych od MSWIA wynika iż, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych wystosował pismo w tej sprawie do Rządowego Centrum Legislacji, sugerując następującą interpretację przepisów:
- wolno dodawać nowe klasy w klasach które nie są końcowymi (i te rozbudowywać)
- nie wolno rozbudowywać klas końcowych
- dodanie nowych klas trzeba uzgodnić z archiwum państwowym.
Ponadto uzyskaliśmy zapewnienie, iż jeżeli tylko pojawi się oficjalna interpretacja tychże przepisów, zostanie zamieszczona na stronie http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/wolnytekst/8844/.
26 stycznia tego roku, podczas spotkania Unii Metropolii Polskich, NDAP podała informację, że nie należy się spodziewać, aby do czasu wydania oficjalnej interpretacji przepisów, archiwa państwowe cokolwiek uzgodniły w zakresie rozbudowy wykaz akt w podmiotach objętych Rozporządzeniem.
Polecane wpisy
Zmiana terminu wdrożenia e-Doręczeń !
W opublikowanym dzisiaj komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji, ogłoszono przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) z 10 grudnia na 30 grudnia 2023 roku. Ta zmiana, będąca wynikiem konsultacji z podmiotami zobowiązanymi, daje JST dodatkowy czas na wdrożenie systemu e-Doręczeń.
SIDAS Budżet – podział na zadania
Planowanie budżetu oraz tworzenie dokumentów uchwały budżetowej
Cyberbezpieczeństwo – co to jest? Gdzie się zaczyna?
Cyberprzestrzeń jest już codzienną sferą naszej ludzkiej działalności, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy świat.
Cyberbezpieczny Samorząd – wyszukiwarka wysokości grantów
Ile dofinansowania można uzyskać w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd ? Wyszukiwarka wysokości grantów już uruchomiona !
Systemowe Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji – potrzeba…konieczność…obowiązek!
Potrzeba ochrony informacji może wynikać z wymagań biznesowych jak też wymagań prawnych więc w praktyce do tej kwestii należy podchodzić jako do obowiązku każdej organizacji.
EZD – system, koncepcja czy … filozofia?
Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością znasz skrót z tytułu tego artykułu – Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją – tak tłumaczy się to pojęcie.
SIDAS e-Rezerwacje
SIDAS e-Rezerwacje - intuicyjny i przyjazny moduł.
Czy darmowe zawsze oznacza „za darmo” ?
Darmowe rozwiązania fundowane przez rząd dla jednostek samorządu terytorialnego mogą być atrakcyjną opcją.
Cyberbezpieczny Samorząd – termin składania wniosków
Termin składania wniosków w projekcie grantowym Cyberbepieczny Samorząd upływa w dniu 13 października 2023 o godzinie 16:00.
Jak wdrożyć EZD w urzędzie?
Jedno, proste pytanie, a konkretnych odpowiedzi jak na lekarstwo. Korzystając z naszego doświadczenia postaram się odpowiedzieć na pojawiające się pytanie.