Co to jest oprogramowanie dedykowane?
Co to jest oprogramowanie dedykowane?
Oprogramowanie dedykowane to system informatyczny „uszyty na miarę”, według spersonalizowanych potrzeb konkretnego podmiotu – np. firmy bądź jej wyodrębnionego działu. Mówimy tu zarówno o typowym systemie, jak i rozbudowanej aplikacji. Przeważająca większość rozwiązań dedykowanych obejmuje systemy tworzone od A do Z dla sprecyzowanego klienta i według jego wytycznych. Prowadzi to do wniosku, że choć najczęściej oprogramowanie takie jest tworzone na zamówienie, to jednak najbardziej znamienne jest dla niego to, iż jego funkcjonalność w pełni odpowiada profilowi pojedynczego podmiotu.
Kompatybilność technologiczna jest ogromnym atutem oprogramowania dedykowanego, a uwidacznia się ona w każdym z aspektów jego pracy: chodzi nie tylko o działające dotychczas w firmie systemy, ale też sam profil organizacji, a nawet należące do jej asortymentu urządzenia. To jednak nie jedyna zaleta – być może równie ważnym plusem jest stały kontakt z twórcami oprogramowania i udzielane przez nich systematyczne wsparcie. Oprogramowaniu dedykowanemu nie można także odmówić elastyczności w zakresie licencji stanowiskowych; system taki może być udostępniony do użytku wszystkim osobom zatrudnionym w organizacji, bez względu na ich liczbę. Oprogramowanie na zamówienie oznacza więc szybkość, dopasowanie i sprawność – wszystko właśnie dzięki nastawieniu na konkretny podmiot i jego specyficzne zapotrzebowanie.
Oprogramowanie dedykowane bywa niezastąpione, a staje się to widoczne na pierwszy rzut oka szczególnie w przypadku dużej i wielopłaszczyznowej działalności biznesowej. System taki sprawia, iż hurtownie czy wielkie sklepy zarządzane są niejednokrotnie z poziomu jednego tylko stanowiska. Towarzyszą temu rozwiązania oparte na automatyzacji, jak np. automatyczne dostarczanie komunikatów dystrybutorom i dostawcom, jeśli w magazynach wystąpią braki. Wysoka funkcjonalność oprogramowania dedykowanego ujawnia się w pełnej krasie na przykładzie usług call center. Firmy, które je świadczą, muszą dysponować systemami integrującymi bazy danych, numery telefonów, rejestrację rozmów itd. Sama kontrola pracowników, z racji rodzaju działalności, nie może być tutaj pominięta. Tak pokaźnej liście wyzwań stawiają czoła oprogramowania dedykowane wysokiej klasy.
Reasumując, oprogramowanie stworzone na zamówienie to skonfigurowanie zdobyczy technologii w ten sposób, by służyły potrzebom indywidualnym danego podmiotu. System taki siłą rzeczy spełnia te potrzeby o wiele szybciej i efektywniej.
Polecane wpisy
SIDAS Budżet – podział na zadania
Planowanie budżetu oraz tworzenie dokumentów uchwały budżetowej
Cyberbezpieczeństwo – co to jest? Gdzie się zaczyna?
Cyberprzestrzeń jest już codzienną sferą naszej ludzkiej działalności, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy świat.
Cyberbezpieczny Samorząd – wyszukiwarka wysokości grantów
Ile dofinansowania można uzyskać w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd ? Wyszukiwarka wysokości grantów już uruchomiona !
Systemowe Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji – potrzeba…konieczność…obowiązek!
Potrzeba ochrony informacji może wynikać z wymagań biznesowych jak też wymagań prawnych więc w praktyce do tej kwestii należy podchodzić jako do obowiązku każdej organizacji.
EZD – system, koncepcja czy … filozofia?
Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością znasz skrót z tytułu tego artykułu – Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją – tak tłumaczy się to pojęcie.
SIDAS e-Rezerwacje
SIDAS e-Rezerwacje - intuicyjny i przyjazny moduł.
Czy darmowe zawsze oznacza „za darmo” ?
Darmowe rozwiązania fundowane przez rząd dla jednostek samorządu terytorialnego mogą być atrakcyjną opcją.
Cyberbezpieczny Samorząd – termin składania wniosków
Termin składania wniosków w projekcie grantowym Cyberbepieczny Samorząd upływa w dniu 13 października 2023 o godzinie 16:00.
Jak wdrożyć EZD w urzędzie?
Jedno, proste pytanie, a konkretnych odpowiedzi jak na lekarstwo. Korzystając z naszego doświadczenia postaram się odpowiedzieć na pojawiające się pytanie.
Cyberbezpieczny Samorząd – odpowiedzią SIDAS Cloud
Nowa usługa SIDAS Cloud oferowana przez Madkom SA idealnie wpisuje się w ramy projektu Cyberbezpieczny Samorząd, a jej sfinansowanie możliwe jest ze środków pozyskanych z grantu